top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

Dünyanın ilk ve tek sıfır karbon izli mantarı

Şarap üretiminde kullanılan ambalaj ürünlerinin en önemli parçası şişelerin kapatılmasında kullanılan mantardır. Yüz yıllar boyu şarapçılar şişelerini doğal mantar ile kapamış ve bu uzun süreli alışkanlık hem üreticiler hem de tüketiciler tarafından benimsenmiştir. Oysa günümüzde tüketilen şarap adetleri sadece artmak ile kalmayıp dünyanın tüm şaraba uygun bölgelerinde yapılan şarapları artık tüketiciler kendi ülkelerindeki lokantalar veya market raflarında bulabilmektedirler. Eski zamanlarda karşılaşılmayan nakliye ile ilgili veya raf ömürleri ile ilgili problemler artarak günümüze kadar gelmiştir.

Her ne kadar en iyi kalite doğal mantar kullansanız da mantarın doğasından dolayı şarabın her şişede aynı kıvamda olması imkansızdır. Aynı dönemde şişelenen şarabın değişik bir yaşlanma evresi geçirmesindeki en büyük etkenlerden biri şişeleme şartları ve şarabın ne şekilde kapandığı ile yakından ilgilidir.

International Wine Challenge’in ortaya sunduğu rakamlar ile yılda ortalama her 100 şişeden 6 sında yanlış şişeleme ve tıpa seçiminden tat, renk ve aroma problemleri yaşanmaktadır. Dünya pazarının aşağı yukarı 20 milyar şişe olduğunu söylersek bu senede 1.2 milyar şişenin atıldığını gösterir!

Ortaya çıkan problemlerin %50 si ya oksidasyon (yani şişeye fazla oksijen girmesi) ya da reduksiyon (yani şişeye yeterli oksijen girmemesi) den dolayı oluşuyor. Yani 1.2 milyar şişenin 600 milyonu bu nedenlerden dolayı atılmak zorunda kalmaktadır.

Bugüne kadar şarap üretiminde doğal ve sentetik mantar ve alüminyum kapaklar şaraba göre kullanılmıyordu. Yani çok ikaliteli bir doğal mantar hem kuvvetli kırmızı şarapta hem de kompleks beyaz şaraplarda kullanılıyordu. Oysa her şarabın evrimi farklı olduğundan ve bu evrimin doğrudan oksijen kontrolü ile bağlı olmasından dolayı şarap piyasasının aslında her şarabın tipine göre bir mantara ihtiyacı var.

Bu düşünceden yola çıkarak Nomacorc, Select serisi adı ile 14 yıl evvel piyasaya oksijen kontrolü sağlayan mantarları sunduktan sonra şimdi de dünyanın ilk sıfır karbon izli mantarını piyasaya sunmuştur. İkinci nesil SelectBIO2 olarakta sadece bununla kalmayıp görüntü olarakta doğal mantarı andıran bu ürünler yenilenebilir bitki bazlı polimerlerden üretilmektedir. Doğal mantarda görülen mantar bozukluğundan kaynaklanan bozulma ve atık problemini en düşük seviyeye indirir ve %100 geri dönüşümlüdür.

Özellikle sürdürebilinir (sustainable) ve organik şaraplar için ideal olan bu mantar Türkiyede de 2015 yılından itibaren kullanılmaya başlamıştır.

Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page