top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

Bir başarı hikayesi - Château Puech-Haut

Müşteri / Marka: Puech Haut

Client / Brand: Puech Haut

Sektör: Şarap

Sector: Still wine

Yer: Fransa

Origin: France

Uzmanlık: Ambalaj ve dekorasyon tasarımı

Expertise : Design for Packaging and Decoration

 

Hikaye

Şato Puech-Haut ve sahibi Gerard Bru'nün dikkat çekici bir hikayeleri var: Eski bir fabrikatör olarak, sıfırdan, 10 sene gibi az bir sürede Lanquedoc bölgesinde lider pozisyonuna gelen bir bağ yarattı.

Şatosunun yenilenmesi esnasında , süslü bir taş buldu. Bu taş 17. yüzyıldan kalma bir kiliseden olup bir koç kafası (tête de bélier) idi ve bağların ikonik bağbozumlarının bir sembolü haline gelecekti.

Background

Both Château Puech-Haut and its owner Gérard Bru have a remarkable story to tell: a former manufacturer who, from nothing, created a wine-growing estate that after only 10 years is leading the way in Languedoc.

During renovation work on his mansion, he discovered an ornamental stone, a ram’s head (tête de bélier) from a 17th century chapel that would become the symbol of the château’s iconic vintages. Gérard Bru then contacted Saverglass to come up with a packaging desing for his project

 

Zorluk

2010 senesinde şato bağlarının tanınmasını arttırmak ve Lanquedoc bölgesinin en iyisi olarak kıyaslanmak ve premium roze pazarını eline geçirmek için Bay Bru bir Tête de Bélier bağbozumunu piyasaya çıkarmaya karar verdi.

The Challenge

In order to raise awareness of his estate and to create a benchmark product for Languedoc, in 2010 Mr. Bru decided to launch a Tête de Bélier vintage to conquer the premium rosé market. The packaging needed to be bold and original.

 

Çözüm

Saverglass bu zor proje için hoş bir şişe önerdi, Saverglass ürün kataloğundan Bordelaise Première şişesi. Olağan Roze şişe tasarımlarının dışında bir tasarım daha sonra şişeye uygulandı: Şato'nun amblemi olan koç kafası buzlu bir yüzeye işlendi. Detaylar, motifin şişe boynu etrafındaki inceliği, buzlu cam görüntüsü ile şişenin serinliğini ön plana çıkarması ve camdan üretilen Vino-Lok tıpa bu zarif tasarımı tamamladı.

The Solution

Saverglass rose to the challenge and proposed an elegant bottle, the Bordelaise Première from the Saverglass product catalogue. A decorative design that stepped out of the usual codes for rosé wine was then added to the bottle: a frosting on the glass representing the château’s emblem – ram’s head. The detail, the finesse of the motif around the neck, the frosting giving the bottle an icy appearance of coolness and the use of a Vino-Lok glass stopper complete this refined design.

 

 

Sonuçlar

Markasına zarif bir imaj yaratan 75cl boyundaki şişedeki başarısından cesaretlenerek Château Puech Haut bu model şişenin geniş boy yelpazesinden yararlanarak 150cl ve 300cl verziyonlarını aynı zarif dekorasyon ile piyasaya sundu. Şu an itibarı ile Château Puech Haut en yüksek kalite ürünleri, özellikle de etkileyici görüntüsü ve ekstra şeffaflığı ile roze şaraplarının renk ve kalitesini ön plana çıkaran Bourgogne 1959 şişesini kullanmaktadır.

The results

Encouraged by the success of the 75 cl model, which gave the brand an elegant image and immediate recognition, Château Puech Haut decided to take advantage of the broad range of the model and to extend its existing bottle to the 150 cl and 300 cl versions with the same sophisticated decoration. Currently, Château Puech Haut’s high-end vintages use other Saverglass models, particularly the Bourgogne 1859 with its imposing backgrounds and the Extra-White glass that enhances the color and the quality of its best rosés.

Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page