top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

Doğru mantar seçimi

Son 15 sene evveline kadar dünyada şarap üreticileri en iyi kalite şaraplarını en üst kalite doğal mantar kullanarak kapatıyordu. Yüzyıllara dayanan bir geleneğin bu kadar uzun süre mükemmel olmamasına rağmen değişmemiş olması aslında şaşırtıcı.

Bugün yapılan araştırmalarda* yılda ortalama her 100 şişeden 6'sında yanlış şişeleme ve tıpa seçiminden tat, renk ve aroma problemleri yaşanmaktadır. Dünya pazarının aşağı yukarı 20 milyar şişe olduğunu söylersek bu senede 1.2 milyar şişenin atıldığını gösterir! Ortaya çıkan problemlerin %50 si ya oksidasyon (yani şişeye fazla oksijen girmesi) ya da reduksiyon (yani şişeye yeterli oksijen girmemesi) den dolayı oluşuyor. Yani 1.2 milyar şişenin 600 milyonu bu nedenlerden dolayı atılmak zorunda kalmaktadır.

Aslında bu problemlerin önüne geçilebilir. Nitekim son 10 senedir Kuzey Amerika başta olmak üzere Avrupa'nın önemli şarap bölgelerindeki üreticiler doğal mantara alternatif olarak Nomacorc teknik mantarlarını kullanmaya başladılar. Şarap üreticileride artık tek bir cins doğal mantarın her tür şarabı kapatmak için kullanılamayacağının bilincinde. Bundan dolayı Nomacorc'un sunduğu teknolojiler sayesinde şaraplarına uygun mantar seçimini yapabilmekteler.

Mesela bir Sauvignon Blanc şarabının iki farklı mantar seçiminde göstermiş olduğu farklılıkları aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Nomacorc sadece bir teknik mantar üreticisi değil. Bütçesinin büyük bir bölümünü ARGE'ye ayıran Nomacorc dünyanın belli başlı araştırmacı kurumları ile ortak araştırmalar yaparak şarap üreticisinin en üst kalite şarap üretiminde önemli bir rol almaktadır. Geliştirilen yazılım programları ve oksijen idare cihazları ile üreticilerin önemli kararlar vermesinde ve üretimlerini en iyi şartlarda yapabilmesinde yardımcı olan Nomacorc aşağıdaki tabloda görüleceği gibi şarap üretiminin her safhasında rol almaktadır.

*International Wine Challange London

Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page