top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

Mikro Aglomerler: Gıda güvenliği ve tutkal hakkında sorular

Not: Aşağıdaki makale websitemizde 19 Temmuz 2019 tarihinde İngilizce olarakta yayınlanmıştır.

Wine Industry Insight'ın editörü ve yayıncısı Lewis Perdue, “Mikro-Aglomerler: Her Yıl 350 Milyon Yasadışı Mantar?” başlıklı bir yazı yayınladı.

Lewis, makalede, mikro aglomer mantarlar üreticilerinin ve ithalatçılarının, Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) toluen diizosiyanat poliüretan (TDI) olarak kullanılmasının bir sonucu olarak incelemeye maruz kaldıklarını bildirdi.

Hikayenin ortaya çıkışı, FDA'ya birkaç ay önce, İtalya'daki Vinventions (Nomacorc) da dahil olmak üzere İtalya'daki sentetik şişe kapatma üreticilerini temsil eden İtalyan ticaret birliği Grupo Tappi Sintetic Espansi tarafından gönderilen bir mektuptu. Mektup, ABD'deki şarap mantarlarında poliüretan bağlayıcı TDI kullanımına izin verilip verilmediğini sorguladı.

Nomacorc gibi, mikro aglomer mantarlar da TCA içermez ve güvenilir oksijen yönetimi sunar. Doğal mantarı öğütmek ve iyice temizlemek, öğütülmüş mantarı bir bağlayıcı madde ile karıştırmak, karışımı istenen şekle kalıplamak ve esasen mantarı ve bağlayıcıyı bir büyük moleküle birleştiren aşırı ısı uygulayarak yapılır. Poliüretan bir bağlayıcı madde veya tutkal olarak kullanıldığında, şişe tapasındanki malzemenin yüzde ellisini temsil eder, yani şişe içindeki şarapla doğrudan temas eder. Şarap Endüstrisi Insight makalesine göre, bu çok rahatsız edici bir durum çünkü EPA’nın TDI eaksiyon planı TDI’nın işyerinde bilinen bir dermal ve inhalasyon hassaslaştırıcı olduğunu ve astım ve akciğer hasarına neden olduğu belgelendirildiğini söylüyor.

Makale, Lewis'in satın alınan şişelerden alınan mikro aglomer mantarların fotoğraflarını içermekte; Bu görüntülerin altındaki başlıklar, mantarlara nüfuz eden şarap belirtileri gösterdiklerini iddia ediyor.

FDA, İtalyan ticaret grubuna 8 Aralık 2014 tarihli bir mektupla cevap verdi ve onlara haklı olduklarını söyledi: Birleşik (agglomerated) şarap mantarlarında, TDI’yı şaraptan ayıran işlevsel bir engel olmadan A.B.D.’de TDI’sının yasal bir düzenlenmesi yoktu. “TDI PU bağlayıcı maddenin bileşenlerinin, amaçlanan kullanım koşulları altında şaraba geçmesi veya başka şekilde etkilenmesi konusunda makul bir beklenti varsa, TDI içeren aglomera şarap mantarlarının satışının yasal bir temeli olmadığına inanıyoruz.” denildi.

Bununla birlikte, “ Eğer bir bariyer (engelleyici unsur) varlığı veya şaraba geçmesi beklenen hiçbir bileşen maddesi bulunmadığından dolayı TDI PU bileşenlerinin migrasyonunun oluşmayacağı öngörülür ise FDA düzenlemeleri uyarınca bu kullanım için izin mantarların yasal pazarlanması için gerekli olmayacaktır.

Bu açıklama ile birlikte hiçbir düzenleme işlemi yapılmamıştır. Bunun yerine, DIAM ve Amorim & Irmãos SA da dahil olmak üzere, TDI tabanlı mikro aglomere mantarların önde gelen üreticileri, FDA'ya kapsamlı veriler sundu ve Ocak 2017'ye kadar, kurum, TDI göçü olmadığını ve resmi olarak poliüretan reçine kullanımına izin verdiğini belirledi.

Bu açıklama, sorunun bir kısmının FDA düzenleyicilerinin endokrinolog değil toksikologlar olduğuna, yalnızca canlı organizmalara doğrudan verilen hasarı ölçtüğü ve TDI’nın potansiyel hormon bozulma etkileri gibi dolaylı zararlarını dikkate almadığına inanan Lewis Perdue’yu tatmin etmedi. “Sadece milyarın bir bölümünde yalnızca bir şeyin mevcut olması, bunun zararsız olduğu anlamına gelmez” diyor, “TDI'nın küçük miktarlarda potansiyel olarak zararlı olup olmadığını bilmiyoruz. Bunu belirlemek için hiçbir çalışma yapılmamıştır.”

Özel Bilgi: Tekpak olarak her ne kadar Amerikan FDA kuruluşunun onay vermis olmasına rağmen içinde yapıştırıcı madde bulunan aglomer mantarları firma olarak satmama kararı almış bulunmaktayız. Sadece yapışkan madde ihtiva etmeyen Vinventions’ın SÜBR ürününü satışa sunmaktayız.

Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page