top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

Bu ülke, 2023 yılında dünyanın en iyi şaraplarına sahip.

Maureen O'Hare, CNN tarafından yayınlandı

Tarih: 7 Haziran 2023, ÇarşambaBatı Avustralya'nın güneybatısındaki Margaret River şarap bölgesi yılda yaklaşık yarım milyon ziyaretçi çekmektedir.


Akşam güneşinin altın ışığı, bir bağın düzgün yeşil sıralarına uzanırken ve terasta şarap yudumlarken bardağınızın üzerinde dans ederken, terroir'ün önemini kavramak kolaydır.

Bu, bir şarabın çevresel koşullarından, özellikle toprak ve iklimden kazandığı özel karakterdir. Portekiz'in Douro bölgesinden Kaliforniya'nın Napa Vadisi'ne kadar, dünya genelinde, etkileyici manzaraları, ılıman iklimi ve lezzetli şaraplarıyla kutlanan birçok destinasyon bulunmaktadır.


Ancak, 20. yılında olan Dünya Şarap Ödülleri'nde, dünyanın en büyük ve en köklü şarap yarışmasında, bir ülke diğerlerinin üzerine çıkmış durumda.


Yeni Dünya olarak adlandırılan Avustralya, en iyi şarap ödülünü kazanan 10 şarapla diğer ülkeleri geride bıraktı. Ünlü markalar Penfolds ve Jacob's Creek temsil edildi, Batı Avustralya'nın Margaret River bölgesi ise iki kırmızı ve bir beyaz şarapla ödül kazandı. Güney Avustralya'nın McLaren Vale bölgesi ise iki üstün kalitede kırmızı şaraba sahip oldu.

Fransa ve İspanya gibi geleneksel şarap üretimi ülkeleri, her biri sekiz En İyi Gösterim madalyasına layık görüldü. En iyi şampanya, bir vintage olmayan Blanc De Blancs Brut Grand Cru iken, en iyi Bordeaux ise Château Fayat ve Château De Rochemorin'den geldi. Sherry ile ilgileniyorsaniz, Harveys 30 Yıllık Amontillado ve Lustau'nun 30 Yıllık Oloroso'sunu tercih edebilirsiniz.


İtalya, Tuscany ve Piedmont'tan oluşan yedi En İyi Gösterim'e sahipti, Portekiz (üç En İyi Gösterim) ise Port ve Madeira'da başarılı oldu.


Arjantin Malbec'leri ve Alman Riesling'leri her biri iki En İyi Gösterim aldı ve Yunanistan ve Güney Afrika her biri için iki En İyi Gösterim vardı.


Avusturya'nın Muskat'ı, Şili'nin kırmızısı, Sırbistan'ın Grašac'ı, İngiliz köpüklü şarabı ve Oregon ve Yeni Zelanda'dan Pinot Noir'ler, 2023'ün diğer üst kazananlarıydı.


57 ülkeden 8,250 şarap yarışmada yer aldı.Londra'daki ExCeL sergi merkezinde renk kodlu şaraplar yığılmış durumda.


Yaklaşık 60 ülkeden toplamda 74.000 şişe şarap, yani her katılımcı başına dört şişe, bu yılın değerlendirmesi için Londra'nın tarihi Royal Docks bölgesine gönderildi. Nisan ayında dünyanın çeşitli bölgelerinden yaklaşık 240 uzman bir araya gelerek günlük 80 ila 90 şarap tadımı yaptı ve tadımlar arasında yulaf keki ve su bisküvisiyle kendilerini destekledi.


2019'dan beri ödüllerin eşbaşkanı olan Sarah-Jane Evans, hakemlerin hepsinin bölgesel uzmanlar olduğunu ve damaklarının çeşitli kültürlerin etkisiyle şekillendiğini CNN'e anlatıyor.

Tatma esnasında, "gerçekten insanlara şunu söylemek istiyorsunuz, güzel mi kokuyor? Çiçeksi bir koku mu yoksa başka bir şey mi?" diye açıklıyor. Batı Avrupalı tadım uzmanlarının popüler tanımlamaları arasında deri veya tütün yer alıyor. "Ardından ağızda nasıl bir tat bıraktığını bir şekilde açıklamak istersiniz" – örneğin, "limon ve passionfruit'ın belirli karakteristikleri" gibi.


Bu büyük çaplı ödüllerin gücü, hakemlerin giderek artan çeşitliliğinde yatmaktadır. "Güney Kore'den ilk Master of Wine'ımızı ağırladık ve o, bir tat notu olarak siyah fasulye sosundan bahsedecek, ki bunu beklemeyeceğim bir şey. Ayrıca, farklı bir kelime dağarcığıyla tatma kitapları yayımlayarak başarı elde etti."


Yeni çıkan şaraplar açısından, "iyi bir avlanma alanı"nın "Balkanlar olduğunu söylüyor. Hırvatistan çok güzel şaraplar üretiyor, gerçekten çok iyiler - Slovenya, Slovakyası, her taraf."Ödüllerdeki jüriler günde 90'a kadar şarap tadımları yaptılar.


Şarap bölgelerinin geleceği


Dünya genelinde ülkeler düzenli olarak rekor sıcaklıklara ulaştığından, iklim değişikliği zaten kurulmuş şarap bölgeleri üzerinde etkisini gösteriyor. İspanya'da sıcak dalgalar, Kaliforniya'da orman yangınları ile birlikte, "gerçekten, gerçekten zor bir dönem" diyor Evans. "Ancak diğer yandan, ileriye yönelik düşünen birçok şaraphane var."


Tek bir şarap stiliyle ünlü bölgeler, şimdi farklı üzüm çeşitleri dikmeye başlıyor. Örneğin, Fransa'nın Bordeaux bölgesi, sekiz yeni üzüm çeşidini lisanslamış durumda.


İnsanlar "Bu Cabernet değil, Merlot değil, biz bildiklerimiz değil" diye düşünebilir. Ancak aslında, iklim değişikliğine çok daha uygun olabilirler," diyor Evans.


İspanya'nın La Rioja bölgesinde, geleneksel şarap üretim bölgeleri nehir vadisi etrafında yayılırken, şimdi "mümkün olduğunca dağın yamacına kadar gidiyorlar."

Çoğu insan için hala yeni bir şey olan İngiliz köpüklü şarabı, "İngiltere'nin Bahçesi" olarak bilinen Kent, Sussex, Hampshire ve Surrey'de büyüyor.


Marketten bir şarap seçerken veya şarap bağları turu için plan yaparken, dünya genelindeki seçenekler hem artıyor hem de gelişiyor. Şimdi bir tıpa patlatın ve tercihlerinizi keyifle tadın.


コメント


Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page