top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

Dünyanın en eski içkilerinden biri. Şimdi geri dönüyor.

Zoe Sottile, CNN tarafından yayınlandı

Salı 27 Haziran 2023
Arak, belki de hiç duymadığınız en ilginç içkilerden biri olabilir ve Orta Doğu içkisi dünya çapında bir canlanma yaşıyor.


Anasonlu içki, dünyanın en eski içkilerinden biridir. Ancak yeni nesil butik damıtımevleri, klasik Levant içkisini yeni kitlelere sunmayı ve arak'ın mirasını kutlamak için ilk kez 27 Haziran Salı günü kutlanan Dünya Arak Günü ile coşkulu bir şekilde kutlamayı umuyor.


Gün, arak ve diğer Orta Doğu alkolleri ithal eden Terra Sancta Trading'in sahibi ve kurucusu Jason Bajalia ile birkaç arak üreticisi arasında yapılan bir konuşma sırasında oluşturuldu.


Terra Sancta, Facebook'taki bir gönderisinde, "Bu, Arak'ın zengin tarihini, aynı zamanda Suriye, Lübnan, Filistin ve Ürdün'ün ortak mutfak mirasını, içki kültürünü ve Levant kimliğini kucaklayan bir gün" dedi.


Etkinliğin ilk amacı, "daha fazla insanın arak hakkında farkındalığını artırmaktır," dedi Bajalia CNN ile yaptığı bir röportajda. İçki, Levant bölgesindeki yemek masalarının başlıca içkisidir, ancak bölge dışında çok daha az bilinir, diye açıkladı.


Bajalia'ya göre ikincil hedef, arak'ın restoran dünyasında daha fazla yer almasını teşvik etmektir. Orta Doğu restoranlarının hala geleneksel içkiler arak yerine Avrupa şaraplarını stoklaması alışılmış bir durumdur.


Bajalia, Suriye'nin eskiden en büyük üretici olduğu arak tedarikinin iç savaş nedeniyle kesildikten sonra Filistin topraklarından arak ithal etmeye başladığını ekledi.


İçkinin canlanması, genç damıtıcıların kendi miraslarının bir parçasını geri kazanmaya çalıştığı, çoğunlukla küçük butik üreticiler tarafından yönlendirilmiştir.


"Bu, yıllar içinde geri plana itilmiş ve göz ardı edilmiş olan bu tarihi, bu geleneği gören insanlar ve 'Hayır, bu bizim şeyimiz ve yapacağız, ama eskiden yapıldığından daha iyi yapacağız'" diye açıkladı.Muaddi Arak, Filistin topraklarında bulunan bir butik damıtımevi.


Tarihçiler, alkol damıtma yönteminin farklı zamanlarda ve yerlerde gelişimini izlerler. Orta Doğu'da, arakın icadı genellikle Arap kimyanın babası olarak kabul edilen Câbir ibn Hayyân'a atfedilir. 8. yüzyıl bilim insanı, alkolün şaraptan ve biradan damıtılmasını mümkün kılan alembic adlı aletin icadıyla öne çıkar.


Hikayeye göre, o alkol yapmaya çalışmıyordu. Filistinli bir el yapımı damıtımevi olan Arak Muaddi'ye göre, o, al-kohl adlı geleneksel bir göz kalemi üretiminin iyileştirilmesi için deney yapıyordu. Şarabı damıtarak sonunda güçlü ve berrak bir içki elde etti – arak'ın erken bir formu.


Arak, bazen İngilizce olarak araq olarak da yazılır, üzümler ve anason tohumları kombinasyonundan yapılmıştır ve ona belirgin bir hafifçe meyan kökü kokusu ve absintoya benzer bir lezzet verir. Akdeniz çevresinde, Türkiye'de rakı veya Yunanistan'da tsikoudia gibi benzer içkilere rastlayabilirsiniz.


İçkinin üç kez damıtılması gerekmektedir. Arak Muaddi'nin kurucusu Nader Muaddi, arak üretiminin şarap yapımıyla başladığını açıkladı. İlk damıtma, içkiyi yoğunlaştırır ve daha yüksek alkol içeriği elde eder. İkinci damıtma, fermantasyon sürecinden kaynaklanan uçucu bileşikleri uzaklaştırarak içkiyi arıtır. Son damıtma ise anason tohumlarının eklenmesini sağlar.


Emek yoğun süreç, "tadım, dokunma ve koku duyularımızı" gerektirir, dedi Muaddi. "İşte bu el sanatının bir parçası."


Sonuçta elde edilen içki berrak ve tipik olarak %53 alkol içerir. Muaddi'ye göre, arak'ları şişelenmeden önce bir yıl boyunca olgunlaştırılır.


Kültürel mirası koruma.

Nader Muaddi, Orta Doğu'nun "şarap ve içki yapma konusunda çok zengin bir geçmişe sahip olduğunu ve artık bunu dünya ile paylaşma zamanı geldiğini" söylüyor.Arak'ın yeniden canlanmasını öncüleyen genç üreticilerden biri olan Muaddi, Filistin topraklarına insani çalışmalar için taşındıktan sonra yüksek kaliteli arak bulmakta zorlandığı için 2010 yılında geleneksel yöntemlerle içkiyi damıtmaya başladığını CNN'e anlattı.


Bourbon veya konyak gibi diğer içkilerin aksine, arak'ın üretimini düzenleyen bir koruma kökeni belirtisi yoktur. Muaddi, Orta Doğu'daki ekonomik baskıların, sanayi alkolü anason yağıyla karıştırarak yapılan sahte arak versiyonlarının ortaya çıkmasına neden olduğunu belirtiyor.


Arak, "yoksul insanın içkisi" olarak bir damga taşımaya başladı, dedi.


Onun damıtımevi, arak'ın itibarını geri kazanmaya yönelik daha geniş bir misyonun parçasıdır. İçki, Levant mutfağının önemli bir parçasıdır ve çoğunlukla birbirinden farklı tatlı meze yemekleri arasında damağın temizlenmesini sağlar. Güçlü içki genellikle su ve buz ile seyreltilir, bu işleme "arak'ın kırılması" denir.


Orta Doğu, "şarap ve içki yapma konusunda çok zengin bir geçmişe sahip ve artık bunu dünya ile paylaşma zamanı geldi," diye devam etti Muaddi.


Filistin topraklarında arak üretmek, özellikle Filistinli-Amerikalı olan Muaddi için duygusal bir anlam taşır. Pennsylvania'da büyüyen Muaddi, malzemelerini "hepsi zorla yer değiştirme riski altında olan" yerel çiftçilerden temin ediyor.


Son yıllarda, üretim için malzeme sağlayan kasabalardan en az üçü, İsrailli yerleşimciler tarafından ekinlerine saldırıya uğradı. 2018 yılında bir olayda, İsrailli yerleşimciler Filistinlilerin de misilleme olarak ekinlerini yok ettiğini iddia etti, Times of Israel'e göre.


"Ben onlara, topraklarında kararlı ve dirençli kalmaları için finansal bir teşvik sağlayabilirsem ve onun üzerinde tarım yapmalarına devam edebilirlerse, bu harika bir şey," diye konuştu.


Arak, birçok yurtdışında yaşayan Arap için önemli bir kültürel motif olarak hizmet eder. Lübnan asıllı Amerikalı şarap eğitimcisi May Matta-Aliah için, arak'ın karakteristik kokusu hemen onu çocukluğuna, Lübnan'a geri götürür.


"Benim için tamamen sizi belirli bir zamana ve mekana taşıyan belirli kokular var. Arak, bunlardan %100 biri." CNN ile yaptığı bir röportajda.


Küçükken, diş ağrısı olduğunda ebeveynleri onun diş etlerine arak sürerdi, dedi. Lübnan'da pazar günü toplantıları, masada arak olmadan tamamlanmazdı.


Ancak nostaljik içkiye yeni bir ilgi gördüğünü söylüyor. Arak, "artık daha trend bir dönem geçirmeye başlıyor," diye ekliyor. "Sanırım insanlar sadece denemek istedikleri bir tür kültüre bağlanıyorlar."


Matta-Aliah'ın belirttiğine göre, arak'ın benzersiz görünüşü, özellikle sosyal medya çağı için uygun hale getiriyor. İçki başlangıçta berraktır, ancak suyla karıştırıldığında "louches" (bulutlanır) ve süt beyazı bir renk alır. "Biraz sihirli bir şey," diyor ve harika fotoğraflar ve videolar için uygundur.


Yeni bir arak nesli.


Lübnan merkezli el yapımı damıtımevi Arak Farid, tarçın ve lavanta gibi farklı tatları küçük partiler halinde üretilen araklarına eklemek konusunda deneyler yapmıştır.


Markayı partneri Frederick ile birlikte kuran Jess Abi Khalil, "Arak'ı biraz canlandırmak ve bakış açısını değiştirmek istedik" diyor.


Arak, "bizim özgün içkimiz," diyor. "Ancak bu kadar hafife alınan bir içki - şarap kadar ünlü değil." "Daha çok yaşlı nesil tarafından tüketildi ve genç nesil arak'a biraz tereddütlü."


"Köklerine dokunmadan kavramı yeniden icat etmek istedik."


Şirket, arak tatlarını Fransa, Almanya ve Avusturya'ya ihraç ediyor ve hem yurtdışında yaşayan Araplar hem de sadece yeni bir içki denemek isteyen diğerleri arasında bir pazar bulduğunu söylüyor.


Ürdün merkezli bir şarap satıcısı olan FYXX'de tüketici deneyimi yöneticisi Amman Saqqaf, arakın kalitesindeki iyileşmenin içkiye yeniden ilgi gösterilmesinde esas bir bileşen olduğunu belirtiyor.


"Yüksek kaliteli arak, üstün bir içme deneyimi sunuyor ve kitle üretimine ve standartlaştırılmış tatlar üzerine odaklanan ticari arak ile karşılaştırıldığında içkinin genel algısını ve ününü yükseltiyor," diyor. Küçük damıtımevlerinde kullanılan detaylı yöntemler, "daha rafine ve karmaşık bir lezzet profili elde etmeyi sağlıyor ve gerçekten keyifli ve otantik bir içme deneyimi sunuyor."


Ayrıca, tüketicilerin artık tarihi ve mirası olan ürünlere daha fazla ilgi gösterdiğini ekliyor.


Benzer şekilde, Muaddi, geleneksel araka olan ilginin arkasında, otantikliğe ilgi duyan genç bir neslin olduğunu söylüyor.


"Bu yeni nesil gerçekten gelenek ve otantiklikle takıntılı," diyor. "Gerçekten, gerçekten gurur duyan ve arak'ı kutlayan ve onun mutfakla nasıl uyduğunu anlayan bir içki tüketicileri yeni bir nesil yetiştirebildim."


Sonuç olarak, Muaddi, Dünya Arak Günü kutlamasının "arak'ı haritaya koymasına" yardımcı olacağını umuyor. "Sadece tanınmasını ve saygı görmesini istiyorum."


"Ve bunun insanların dünyanın bu bölgesini daha iyi anlamaları için bir geçit olabileceğini düşünüyorum."


Comments


Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page