top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

ROSÉ PATLAYAN BİR PAZAR

Rosé, son birkaç yılda sürekli bir büyüme yaşadı, bu büyüme bir dizi birinci sınıf şarap ve şişe tasarımından kaynaklanıyor. Hem en seçici şarap içenler


hem de acemiler arasında favori haline geldi. Bu, çok çeşitli birinci sınıf stiller ve benzersiz, güzel ambalajlar sayesinde oldu. Rosé, gözün ince renk yelpazesini görmesini sağlamak için basit ve zarif bir şekilde paketlendiğinde en iyi şekilde gösterilir. Dünya roze rengi gözlüklerle daha güzel görünüyor!


 Bu trend, Saverglass'a şarap üreticilerine bir dizi özelleştirilebilir, ekstra beyaz şeffaf cam şişe sağlamak için harika bir fırsat sundu.


ROSÉ PATLAYAN BİR PAZAR

Rosé'nin dünya genelinde tüketimi 2003'ten bu yana istikrarlı bir şekilde artıyor. Şubat 2018'de yayınlanan bir veri raporu olan FranceAgriMer özet raporu Observatoire économique mondial des vins rosés'e göre, 2016'da 2002'den bu yana % 32'lik artışla 2,4 milyar litreye ulaştı.


Rosé'nin en büyük üreticisi ve tüketicisi olan Fransa, pazara liderlik ediyor. Son 25 yılda Rosé şarabı tüketimi üç katına çıktı.


IRI Symphony tarafından bildirilen CIVP (Conseil Interprofessionnel des Vins de Provence, Fransa) verilerine göre bugün, satın alınan her üç şarap şişesinden biri Rosé. Ayrıca her on şarap içiciden dokuzu düzenli olarak Rosé içtiğini söylüyor. Provence şaraplarının ihracatı, 15 yıl içinde % 500 arttı.


Rosé şarabı için bu çılgınlık şimdi Fransa sınırlarının çok ötesine uzanıyor. ABD dünya çapında tüketimde ikinci sırada yer alıyor ve yurtdışında satılan toplam üretimin% 43'ünü satın alıyor.


Rosé şarapları - özellikle 2016'da 40 milyon şişenin ihraç edildiği Provence'tan - ABD'de ve dünya çapında eşi görülmemiş bir satış artışı yaşıyor.


CAM AMBALAJDA BİR YENİLİK


Rosé, bugün piyasada bulunan çok çeşitli birinci sınıf şaraplar ve ambalajlar nedeniyle hem kendini adamış hem de yeni başlayanlar arasında favori haline gelmiştir. Rosé şarapları, alıcıların ince renk yelpazesini görmelerini sağlayacak şekilde paketlendiklerinde ellerinden gelenin en iyisini gösterir. Şişelerin kendileri koleksiyon haline geliyor ve şarap üreticilerinin öne çıkmasının bir yolu halini alıyor.


Kalıbı Kıran Şişeler


Rosé şaraplarının genellikle kırmızı veya beyaz şaraplara kıyasla daha az geleneksel lezzet profillerine sahip olduğu düşünüldüğünde, ambalaj seçimi söz konusu olduğunda üreticiler için genellikle daha fazla özgürlük vardır.


2006 yılında, Sainte-Lucie Estate şarap üreticisi, "Made in Provence" Cuvée için normdan tamamen kopan bir şişeyi seçti: eğimli bir tepesi olan silindirik bir şişe. Çok büyük bir başarı oldu ve Estate diğer tüm şarapları için özel KENDO Şarap şişesini kullanmaya devam ediyor.Provence Şaraplarını Sergilemek İçin Ekstra Beyaz Şeffaflık


Provence'ta Rosé uzun zamandır özel bir kategori olmuştur. Provence'ın iklimi, terroir ve üzüm çeşitleri bu şarap için mükemmeldir, bu nedenle Rosé üretimi için 1 numaralı Fransız bölgesi olması şaşırtıcı değildir.


2016 yılında, ülke çapında (Fransa'da) toplam üretimin % 42'sini ve dünya genelindeki toplam üretimin % 6'sını oluşturan 156 milyon AOC (menşe adı) şişeleri satıldı.

Domaines Ott - ekstra beyaz şeffaf şişesi


Bu pazarın ihtiyaçlarını karşılamak için Saverglass, Rosé şaraplarının gerçek renklerini vurgulayan birinci sınıf ekstra beyaz şeffaf cam şişe üretir.


Provence'ın lider markası Domaines Ott, hemen tanınan özel ve benzersiz bir şişe seçti. Şişenin geniş kıvrımları, bu ikonik araziyi işaretleyen dalgalı manzaralardan ilham aldı. Aynı zamanda, bir zamanlar şarabı saklamak için kullanılan zarif amforalara ihtiyatlı bir selam sunar. Saverglass'ın ekstra beyaz şeffaf şişesiyle geliştirilmiş Domaines Ott's Cuvée, şaraptaki altın, turuncu ve hatta bazen kızıl tonlarını yansıtan çok soluk pembe bir gül tonudur.


Rosé Şarabı Araştırma ve Deney Merkezi de araştırması için Saverglass'ın ekstra beyaz şeffaf camını seçti. Rosé şarapları renk çeşitleriyle bilinir. Tüketicinin tercihi sırasına göre şeftali, kavun, mango, greyfurt, mandalina ve kırmızı kuş üzümü gibi başlıca olanlar, ekstra beyaz şeffaf şişe sayesinde Rosé'nin tam rengini takip etmek için kullanılabilecek bu raporda kayıt altına alınmıştır.
Cam Ambalajda Bir Yenilik


Rosé, bugün piyasada bulunan çok çeşitli birinci sınıf şaraplar ve ambalajlar nedeniyle hem kendini adamış hem de yeni başlayanlar arasında favori haline gelmiştir. Rosé şarapları, alıcıların ince renk yelpazesini görmelerini sağlayacak şekilde paketlendiklerinde ellerinden gelenin en iyisini gösterir. Şişelerin kendileri koleksiyon haline geliyor ve şarap üreticilerinin öne çıkmasının bir yolu.

Kalıbı Kıran Şişeler


Rosé şaraplarının genellikle kırmızı veya beyaz şaraplara kıyasla daha az geleneksel lezzet profillerine sahip olduğu düşünüldüğünde, ambalaj seçimi söz konusu olduğunda üreticiler için genellikle daha fazla özgürlük vardır.


2006 yılında, Sainte-Lucie Estate şarapçısı, "Made in Provence" Cuvée için normdan tamamen kopan bir şişeyi seçti: eğimli bir tepesi olan silindirik bir şişe. Çok büyük bir başarı oldu ve Estate diğer tüm şarapları için özel KENDO Şarap şişesini kullanmaya devam ediyor.


Provence'deki Château de Berne, bölgenin yenilikçilerinden bir diğeridir. 2008'in başlarında, Terre de Berne Cuvée'si için kare bir şişe seçerek geleneksel şarap tasarımının akıntısına karşı çıktı. Bugün Château de Berne, Avustralya'dan Amerika Birleşik Devletleri'ne ve hatta Kazakistan gibi çok uzaklara uzanan pazarlarda yılda dört milyon şişe satıyor.


Camda Yenilik


Saverglass, üreticilerin üst düzey, zarif bir şekilde paketlenmiş Rose şarapları yaratmaya devam etmelerine yardımcı olmak için kataloğunu çeşitli yenilikçi ürün serileriyle genişletti. Şirket ayrıca beyaz şeffaf cam şişelerin puntunu yeniden tasarladı, böylece tabanda yoğunlaşan ışık, şarabın soluk rengini göstermek için şişenin her tarafına yayıldı.


Saverglass birkaç çeşit Rosé şişesi sunuyor:


Eclat Koleksiyonu


Şu anda altı modeli var ve her yıl şarap üreticilerinin artan taleplerini karşılamak için 3 litrelik formatlara kadar yeni boyutlar ekleniyor.


Eclat Koleksiyonu: Constellation, Moon Rising, Star Shining, Falling Star, Fusion, Galaxy
CONSTELLATION Modeli


Languedoc'un yerli ve eski rugby oyuncusu Gérard Bertrand, golf topuna benzeyen bir puntu olan Hédo markası için bu modeli seçti.


"Rosé'nin güçlü çeşitlerini içeren süper premium bir Cuvée yaratmak istedik: Gre


nache ve Mourvèdre. Şaraba mercan rengini veren Mourvèdre'dir. Onu geliştirmenin en iyi yolu, girintili bir kumar oynamaktı" diye açıklıyor Bertrand.

Efsanevi Jon Bovi grubundan Jon Bovi ve Bertrand Eclat şişesinde paketlenmiş bir Rose şarap olan Hampton Water'ı yaratmak için güçlerini birleştirdi.


NEW CONCEPTS Koleksiyonu (Yeni Kavramlar Koleksiyonu)


Saverglass, sofistike ambalajlar isteyen tüketiciler için yenilikçi ve aranan şekiller tasarlar. Irrésistible, Pompadour Wine, Invent, Antik, Massalia, Théos, Feng Wine, Sophia Wine ve Essencia Wine tasarımları, yenilikçi Rosé ambalaj tarzını sergileyen örneklerden sadece birkaçı.

Premiumlaştırma


Rosé'nin premium seçenekleri, aşağıdaki özelliklere sahip rafine şişelerle el ele gider:


Dikkat çeken çekici bir şekle sahip olun.


Yalnızca etiketler yerine yaratıcı dekorasyon tekniklerinden yararlanın.

Kaplama, gövde ve tabanda kabartma ile kişiselleştirilir.Languedoc Roussillon'daki Château Puech-Haut, Puech-Haut Prestige Cuvée için Saverglass DUO şişesini kullandı. Bu düz kenarlı, buzlu şişe şarap dünyasında yenidir ve bir parfüm şişesini anımsatır. Tasarımı, şişe üzerinde serigrafi baskılı iki unsurla minimalisttir: koç kafalı arma ve marka adı.
Kişiselleştirilmiş Maxima şişesi: tabanında kabartma ve serigrafi baskılı tasarım.Rosé Şarabı, Michelin Yıldızlı Restoranlarda etkisini gösteriyor.Uzun zamandır Fransız gastronomisinin fakir kuzeni olarak kabul edilen Rosé şarapları, yavaş yavaş üst düzey restoranlara girmiştir. Fransa’nın daha büyük Şatolarının çoğu şimdi bu şarapların yoğun rengini, daha yapılandırılmış versiyonlar sunarak sergilemek istiyor.


Gérard Bertrand'ın Clos du Temple'ı bu eğilimin harika bir örneğidir. Clos d'Ora'nın yayınlanmasından yedi yıl sonra Bertrand, Clos du Temple'ı yarattı. Sekiz hektarlık bağ, Güney Fransa'da Languedoc'un kalbindeki Cabrières Vadisi'nde yer almaktadır. Şarap, bir dizi rafine yemekle eşleştirilebilecek kadar yaşlanmaya değer olacak şekilde yaratıldı ve Grand Crus şarapları arasında kırmızılar ve beyazlarla karşılaştırılabilecek şekilde yaratıldı.

Ülkemizde de Rose şarap tutkusu artmakta

Bunlara güzel örneklerden bir tanesi İzmir Sevilen Şarapları'nın Saverlass Premiere şişesi ve Vinolok cam tıpa ile yarattığı Innocent Angel Rose şarabı 2020 yazının en favori şaraplarından biri oldu.
Pamukkale Şarapçılık ise ARTI marka adı altında harika bir Rose şarabını Saverglass Eclat serisinden bir şişe ile sunuyor. Şişenin tabanındaki Punt şarabın renklerini göz kamaştıracak kadar parlak gösteriyor.


Öte yandan Doluca Şarapları ise Playa Rozesini Saverglass Altus 1,5 LT şişesi ile Magnum Rose sınıfında öncülük etmiş durumda.


2021 yılınında dünya ve ülkemizde Rose şarapları için yine mükemmel geçeceğine inanıyoruz.


Σχόλια


Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page