top of page

Fıçılar

 

Demptos Fransa'nın Bordo bölgesinde 1800'lü senelerden beri tahta fıçı imalatı yapan önemli bir üreticidir. Tekpak Demptos ürünlerini Türkiye pazarına sunmaktadır. 

 

Fıçı işi önemli bir know-how gerektirdiğinden yapılan anlaşma gereği Demptos teknik konuda müşterilere her türlü desteği vermeyi taahhüt etmiş olup yeni alım yapan şarap üreticilerine şaraplarının özelliklerine göre seçim yapabilmeleri için teknik sorumluları Fransa'dan üretim yerinize getirmek sureti ile doğru fıçı seçimi yapmanızda yardımcı olacaklardır.

 

Ayrıca Tekpak bünyesinde bağcılık bilgisi olan yöneticiler olması nedeni ile sektörde bu konuda müşterilere en iyi servisi verebilecek kapasiteye sahip olan Tekpak ile direk temasa geçmeniz mümkündür.

 

225-600 Litre Fıçılar

Barrique

Piece

Fut

OH>15® BARREL.jpg
OH>15® FIÇI

Bu OH> 15® teknolojik FIÇI, Demptos Center'da yapılan araştırmanın sonucudur; Güney bölgelerinde üretilenler gibi alkol açısından zengin şarapları dengeleme yeteneği nedeniyle izole edilmiş ve seçilmiş bir ahşap seçkisine dayanmaktadır.

Buradaki amaç, olgun meyvelerin etkilerini azaltmak için tasarlanmış yenilikçi fıçıları kullanarak üzüm çeşitlerinin tam ifadelerini bulmalarına yardımcı olmak ve daha iyi bir denge sağlamaktır. Bunu başarmak için Demptos Center araştırma personeli, daha dirençli kimyasal bağlantılar sunan ve kızartma sırasında fenollere dönüşme olasılığı daha düşük olan ß-ß tipi değişken formlar içeren ahşabı izole etmeyi başardı. Bu tahta yalnızca çok küçük miktarlarda mevcuttur ve OH> 15® varillerin yapımında kullanılır. Yüksek potansiyel alkol içeriğine sahip düşük asitli üzümlerde fenol içeriğini sınırlayan ve baharatlı notaları koruyan budur.

Bordeaux varili, nesilden nesile aktarılan bilgi birikiminin bir sonucudur ve Demptos'un temsilcisidir.

1855 sıralamasının belirlenmesinden otuz yıl önce kurulan Demptos, mükemmellik yaratmak için en prestijli mülklerle ortaklık kurdu. Yaklaşık iki yüz yıldan fazla bir süredir edinilen bir bilgi birikimi ile üretilen Bordeaux fıçı, her zamankinden daha fazla uzmanlık gereksinimlerini karşılamak için kooperasyon geleneklerine göre şekillendirilmiştir. Harika şarapların uzun vadede olgunlaşması için seçilen olağanüstü bir üründür ve en iyi bilinen mahzenlerin bazılarında sıralanarak görülebilir.
 

BORDEAUX BARREL.jpg
BORDEAUX FIÇI
TRADITION BARREL.jpg
TRADITION FIÇI

Demptos tarzının güzel bir örneği olan Tradition varil, tahta seçiminde damarların önemi üzerine yapılan araştırmalardan doğdu. Kalite ve tekrarlanabilirlik açısından Demptos referansı haline geldi.

Bu ürün ve organoleptik nitelikleri ile Demptos, ahşabın coğrafi kökeninden daha fazlasına dayalı bir seçim sunmak için Merkezinde yürütülen araştırmalar üzerine inşa etmiştir. Bilim adamları ekibimiz tarafından yapılan araştırmalarla vurgulanan tahtanın damar inceliğinin etkisi, Cooperage'ın Tradition varil ile aroma, tanen ve makro gözeneklilik arasında mükemmel bir denge sağlayan şimdi bir seçenek sunabileceği anlamına geliyor. Bu ürün artık Demptos satışlarının% 60'ını oluşturuyor.

Paradox® fıçı, yüzeyi kavurmadan yapılan ve ahşabı geleneksel bir tostun çıkardığı aromatik notalara karşı koruyan yoğun, derin bir kızartma ile karakterizedir.

Üretiminde kullanılan işlem, geleneksel yöntemle yapılan yoğun bir tostta meydana gelen reaksiyonlara neden olmadan, Paradox® fıçıdaki ahşabı yüksek sıcaklıklara maruz bırakır. İçlerinde olgunlaştırılan şaraplarda renk ve kızartma / kavurma aromalarına rastlanmaz. Bu işlem aynı zamanda ağaçtan çıkarılan tanen içeriğini de azaltır. Paradox® fıçısının dış kabuğu, alevlere doğrudan maruz kalmaya karşı korumalıdır, yanma nedeniyle herhangi bir değişiklik olmaz.

PARADOX BARREL.jpg
PARADOX® FIÇI
ESSENCIA® BARREL.jpg
ESSENCIA® FIÇI

Norisoprenoid içeriği nedeniyle seçilen ahşaptan yapılmış bir aroma güçlendirici olan Essencia® varil, Demptos çalışanlarının yıllarca süren araştırmaları ve bilimsel uzmanlığının bir sonucudur.

Şaraplarda meyveli veya çiçeksi aromaların ifadesini teşvik etmek için tasarlanan Essencia® fıçı, Demptos'a özeldir. Bu% 100 analitik ürünü tasarlamak, Cooperage’ın bilimsel ekipleri tarafından zanaatkarlarının geleneksel bilgi birikimi ile birleştirilen sekiz yılı aşkın bir süredir araştırma yaptı.

Tasarımında sadece özel pigmentasyonu ve meyveli veya çiçeksi tip üzüm çeşitlerinin birincil aromalarını yoğunlaştırma yeteneği nedeniyle özenle seçilmiş ahşap kullanılır.

Harika şaraplar için bir fıçı olan Réserve serisi, Fransız geleneğinin meyvesidir, Demptos'un ustalarının bilgi birikimi ve en iyi odun seçimidir.

Sadece tahta damarlarının son derece incelikli olması için seçilen tek tip görünümlü levhalarla yapılırlar. Réserve fıçı, tanımı gereği seçilmiş bir üründür. Renk uyumu, zımparalama sonrası ince cilalama… Ahşabın seçiminden son dokunuşlara kadar üretiminin her aşamasında bu ürünün benzersiz olmasını sağlamak için özel bir özen gösteriliyor.

Demptos Réserve, zengin, dengeli bir yapıya sahip şaraplar içindir. Büyük bir özenle tasarlanmış olup, 14 ay veya daha uzun olgunlaşma dönemleri için tasarlanmıştır. Ahşabın ince tanecikleri, oksidatif değişiklikler için bol miktarda alan bırakır. Aynı zamanda sınırlı bir meşe tanen etkisi ve viski-lakton içeriğinden dolayı daha belirgin bir aromatik karakter ile karakterizedir.

RÉSERVE BARREL.jpg
RÉSERVE FIÇI
AMERICAN OAK BARREL.jpg
AMERICAN OAK FIÇI

Bu fıçı, karakterini Kuzey Amerika meşe ağacından alır.

Amerikan meşe fıçısını yapmak için kullanılan Quercus alba ağaçları, yalnızca Missouri Eyaleti'ndeki 130 km2'lik bir bölgeden gelir.

Damar inceliğine göre izole edilirler. Bu meşeler, eyaletin güney kesiminde, 24 ila 36 aylık olgunlaşmadan sonra burukluklarını ve acılıklarını azaltan ve aromatik etkilerini artıran doğal kurutma koşulları sunan özel iklimden yararlanır.

Tahta seçimi, harmanlama ve kızartma derecesi, D'Collection fıçılarımızın amaçlandığı benzersiz şarap kriterlerini karşılayacak şekilde ayarlanmıştır.

D'Collection serisindeki fıçılar, özellikle tek çeşit şarapların şarap haline getirilmesi için uygundur.

Her ürün yeni bir yorumdur ve amaçlandığı üzüm çeşidinin kendine özgü özelliklerine göre yeniden keşfedilir. Bu ürün yelpazesi, gelecek şarapların potansiyeline eşlik edecek ve ortaya çıkaracak geniş bir meşe tanesi, kökeni, kuruma süresi ve kızartma yoğunluğu seçeneği sunar.

D’COLLECTION BARREL.jpg
D’COLLECTION FIÇI
HUNGARIAN OAK BARREL.jpg
HUNGARIAN OAK FIÇI

Quercus petraea, içeriğindeki aroması ve ellagitannin sayesinde Demptos Cooperage'ın Macar meşe fıçılarına ince nüanslar veriyor.

Bu Macar meşe fıçılarını yapmak için kullanılan ahşap, Macar ormanlarından ve özellikle Quercus petraea meşelerinden gelir. Macaristan, Szigetvar'daki Demptos stave işlerinde 24 veya 36 ay doğal olarak olgunlaşan bu ürün, vanilya ve baharatları çağrıştıran aromatik fraksiyonlarla karakterize edilir. Ölçülen tanen içeriği acılık ve burukluk hissini sınırlar.

Açık meşe efekti için ideal olan Macar fıçı, şişelemeden kısa bir süre sonra içilmesi amaçlanan aromatik şarapların kısa ve orta uzunlukta olgunlaşması için uygundur.

Cuve ve Foudre

Cuve

Foudre

bottom of page