top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

Organic Color Play® (Organik renk oyunu)

Organic Color Play®: organik mürekkep ile sonsuz renk paleti

Organic Color Play®: an unlimited color palette with organic inks

Sürdürülebilirlik taahhütü çerçevesinde Saverglass, Organic Color Play® ile organik mürekkeplerden yapılmış %100 geri dönüşümlü, ağır metal içermeyen ve daha az yakıt fosili kullanan yeni renk seçenekleri sunmaktadır. Organic Color Play® buluşu için 5 senelik yoğun bir çalışma gerektirdi ve yepyeni %100 doğa dostu olan bir dekorasyon yöntemi geliştirlidi.

As part of the SAVERGLASS Group’s commitment to sustainability, Organic Color Play® offers a new range of colors made from organic inks that are 100% recyclable, contain no heavy metals and use less fossil fuels. 5 years of intensive research in the R&D Department were necessary for the Organic Color Play® innovation, a new decoration process that is 100% environmentally friendly.

 

Teknik ustalık gerektiren bu yeni dekorasyon yöntemi, gün geçtikçe Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında artan çevre kaygıları ve buna istinaden oluşan ağır metal kullanımı ile ilgili kanuni değişikliklere cevap vermektedir. Organic Color Play® yoğun, ince ve doğal tonları değişik yüzeylerde kullanılmasını sağlayabiliyor (işlenmemiş, saten veya Savercost yüzeyleri).

This new decoration process, which is a technical feat, meets a growing market demand in terms of environmental concerns and echoes the changes in North American and European legislation on the use of heavy metals.Organic Color Play® offers a nearly unlimited color palette in intense, subtle and natural shades for use on various surfaces (untreated, satin-finished or Savercoat finish).

 

Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page