top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

Bölgelere Göre Fransız Rozeleri İçin En İyi Rehber

Roze dünyasında, Fransa şüphesiz hâkim olmaya devam ediyor.

En önemli pembe şarap stilleri ve onları üreten Fransız bölgelerine kısaltılmış bir rehber için okumaya devam edin.

Provence

Neredeyse beyaz renkte ve dünyanın en şaşırtıcı fantezi tasarım şişelerinde sunulan bu şaraplar taze ve meyveli, gevrek ve kurudur.

Nispeten düşük alkol oranına sahip bu soluk pembe şaraplar, Grenache, Cinsault, Syrah ve bazen Mourvèdre'nin bir karışımından yapılır. Akdeniz kıyılarında yer alan Provence, her birinde farklı rozeler sunan dört appelasyona sahiptir.

Coteaux d’Aix en Provence, Cabernet Sauvignon'un karışıma eklenmesini izin verir ve en yapılandırılmış olanıdır. İyi yemek şarabıdır. Bu arada Coteaux Varois en Provence, dengeli ve genellikle parfümlüdür. Kışın uzun süre dayanacak muazzam bir roze istiyorsanız en iyi seçimdir.

Côtes de Provence, gevrek klasik, tüm meyveleri hafif biber tadı ile üretiyor. Orada, Sainte-Victoire ve La Londe’da alt appelasyonlar derinlik ve zenginlik katmaktadır.

Son olarak, aynı adı taşıyan sahil beldesinden küçük bir yerleşim bölgesi olan Bandol, Mourvèdre kullanımı sayesinde en karmaşık olanıdır.

Getty Image

Rhône Vadisi

Bölge genelinde, en tipik olarak, Grenache'nin tatlı kiraz ve çilek tatlarını bulacaksınız. Syrah, Mourvèdre veya Cinsault ile ortak fermantasyonlar yaygındır ve birçok örnek küçük oranlarda beyaz üzüm içerir.

1936'da Tavel, roze için ilk ve bugüne kadar tek Appellation d’Origine Contrôlée (AOC) oldu. Yoğun pembe ve lezzetle konsantre olan Tavel, standart bir rozeden daha ziyade hassas bir kırmızı şaraba yakındır. Üzüm kabuklarında daha uzun maserasyon, tipik olarak 12-24 saat, ateşli bir gün batımından fuşyaya ve hatta yakuta kadar değişen tonlar üretir. Tavel’in keskin kırmızı meyve aromaları, ince tanenler ve toprak ve baharat nüansları doyurucu et veya av yemekleri için mükemmel eşleşmelerdir. Tavel, yaşla birlikte iyileşebilen birkaç roze alternatiflerinden biridir.

Bölgede derin renkli roze fazlası ile varken, yudumlamaya uygun daha açık renkli, narin meyveli stiller için giderek daha fazla biliniyor.

Costières de Nîmes'in bol güneşli ve deniz kıyısı appelasyonları, karpuz aromalarıyla patlayan ve bir miktar deniz spreyi hislerinde sulu rozeleri ile bilinir. Aksine, Ventoux veya Luberon'daki yüksek irtifa bağlarından olanlar, serinletici bir mineral ezmesi ile daha lezzetli ekşi kiraz ve ahududu lezzetlerine sahiptir. Côtes du Rhône etiketli yaygın olarak bulunan roze, büyük Rhône Vadisi bölgesinin herhangi bir yerinden temin edilebilir.

Getty Image

Languedoc

Dünyanın en büyük şarap üretim bölgesi Languedoc, Fransa'nın önde gelen roze üreticisidir. Son rakamlar, ülkenin pembe şarabının yaklaşık % 34'ünü ve küresel roze üretiminin yaklaşık % 11'ini oluşturduğunu gösteriyor.

Languedoc toprak bileşimi, çeşit tercihi ve okyanusa yakınlığı açısından değişen birçok alt bölge ve appelasyonları ile oldukça büyük bir alandır. Bununla birlikte, birkaç kapsayıcı koşul, bol güneş ışığı ve deniz veya dağ etkisinden gelen güçlü, ılımlı rüzgarları olan genellikle kuru ve sıcak bir Akdeniz iklimi gibi ideal roze üretimine izin verir.

Saignée (Fransızca "kanama") yöntemi kullanılarak üretilen Languedoc rozeleri, asitli ve net, ferahlatıcı bir görünümle dengelenmiş parlak, olgun kırmızı meyveler sergileme eğilimindedir. Tek üzüm çeşidi rozeleri vardır, ancak Syrah, Grenache, Mourvèdre, Cinsault ve Carignan gibi bölgenin önemli kırmızı üzümlerinin karışımları daha yaygındır.

Getty Image

Bordeaux

Bordeaux’nun rozeleri çok yol kat etti. Şarapların bir zamanlar donuk ve meyveden daha fazla karamel tadı olsa da, bugün farklı bir dünya.

Daha önce, Bordeaux rozeleri, kırmızı şarap yapımından sonra düşünülmüştü ve genellikle saignée ya da genellikle taze Merlot üzümlerinden biraz meyve suyu çekilerek üretiliyordu.

Bunun yerine, üzüm bağları şimdi roze için tasarlanmıştır. Üzümleri daha erken toplanır ve kırmızı şarap için olduğundan daha farklı işlenir.

Ortaya çıkan şaraplar klasik Bordeaux karışımları veya daha da iyisi tamamen Cabernet Sauvignon ve Cabernet Franc'tan yapılmıştır. Dünyanın soluk renkli, taze ve gevrek roze talebinin bir bölümünü karşılarlar, meyvemsi ve sadece çıplak bir yapı sunarlar. Şaraplar genellikle bölgenin okyanus ikliminin ve toprağının bir sonucu olarak hafif mavi bir renk tonuna sahiptir.

Bazı en iyi şarap üreticileri daha ciddi ve bazen de odunsu olan rozeler yaparlar. Château Léoville-Barton, Château Brown ve Domaine de Chevalier en iyilerindendir.

Loire Vadisi

Her zaman olduğu gibi, Loire Vadisi çeşitlilikle ön plana çıkmaktadır. Bölge, birçok kırmızı, beyaz ve köpüklü şarabın yanı sıra her stilden hoşlanabileceğiniz rozeler üretilir.

Orléans şehrine yakın Merkez Loire, suyun yükselen sıcaklık derecelerini eklediği bir kireç taşı, tepeler ve dar nehir vadileri bölgesidir. Sancerre, Menetou-Salon ve Coteaux Giennois'teki üzümler yüksek kaliteli şaraplar üretmektedir. Tipik bir Sancerre rosé, iki veya üç yıl yaşlanma potansiyeline sahip, keskin, mineral bir doku ile eşleştirilmiş zengin kiraz aromalı Pinot Noir meyveliğinde tatlara sahiptir.

Kırmızı kuş üzümü ve baharat Touraine'deki Chinon ve Bourgueil'den olanları karakterize eder. Bu şaraplar sizin için yıl boyunca ve yiyeceklerle en iyi şekilde içilebilecek türlerdir.

Rosé de Loire ve Val de Loire ünvanları Anjou ve Touraine'yi kapsar. Loire’in serin ikliminden yararlanarak, her ikisi de son yıllarda kaliteli kuru gül üretimini artırdı. Sonuç, ahududu ve kırmızı kuş üzümü aromaları ile hafif dokulu, hemen içilebilir, gevrek ve meyveli şaraplardır.

Atlantik yakınlarında yetişen Anjou rosés, büyüleyici üzüm çeşitlerinden yapılır: Grolleau, Gamay, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Malbec ve Pineau d’Aunis. Stilleri üreticisine göre değişir.

 

ROZE ŞARAPLARINIZ İÇİN İDEAL AMBALAJ ÇÖZÜMLERİ

Saverglass ECLAT Series

ŞİŞELER

VINOLOK CAM TIPALAR

CAM TIPALAR

Nomacorc Reserva - Plantcorc

PLANTCORC MANTAR

LABELIT wine labels

ÖZEL ETİKETLER

SENTETİK VE METAL MÜHÜRLER

Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page