top of page
GOLD-PARTNER-MASTERCLASS-TW_edited.jpg

Barolo şaraplarını daha yakından tanıyalım.....

Nebbiolo'dan yapılan dünyanın en seçkin ve yaşlanmaya değer kırmızı şaraplarının üretim merkezi olan Barolo şarap bölgesi, beş ana ilçe içerir: La Morra, Monforte d'Alba, Serralunga d'Alba, Castiglione Falletto ve Barolo köyünün kendisi, yanı sıra birkaç uzak köy. Öne çıkan ve kale tepeli tepelerle karakterize edilen Barolo manzarası, Nebbiolo üzümüne odaklanan tarih ve romantizmle doludur. Kendine özgü "katran ve gül" aromalarına sahip şarapları, aldatıcı bir şekilde açık granat rengine sahiptir, ancak damakta tam bir mevcudiyet ve bol miktarda tanen ve asitlik içerir. İyi yapılmış bir Barolo şarabında, örneğin çilek, kiraz, erik, deri, yer mantarı, anason, taze ve kurutulmuş otlar, tütün ve menekşeler gibi notalarla karmaşıklık ve iyi bir evrim bulmayı bekleyebilirsiniz.


Burada, Barolo'yu çevredeki daha küçük alanlardan ayıran iki baskın toprak türü vardır. Sık ve verimli Torton kumlu marnları, en batıdaki ve daha yüksek rakımlardaki üzüm bağlarını tanımlar. Tipik olarak bu taraftan, La Morra ve Barolo'dan gelen Barolo şarapları, evrimlerinin nispeten erken dönemlerinde yaklaşılabilir ve Barolo'nun "kadınsı" tarafını temsil eder, genellikle şık parfüm ve taze meyve ile Barbaresco'ya daha yakındır.Barolo şarap bölgesinin doğu tarafında, sıkıştırılmış kumtaşı ve tebeşirlerden oluşan Helvet toprakları daha az verimlidir ve yoğun gövdeli, güçlü ve yapılandırılmış tanenli şaraplar üretir. Bu daha "erkeksi" tarz, Monforte d’Alba ve Serralunga d’Alba'dan geliyor. Castiglione Falletto ilçesi, her iki toprak türüne sahip bir omurgayı kapsar.


En iyi Barolo şaraplarının içmeye hazır hale gelmeden önce 10-15 yıla ihtiyacı vardır ve birkaç on yıl daha fazla yaşlanabilir.

Comments


Güncel Yazı Featured Posts
Yakın zamanda Recent Posts
Bizi takip edin Follow Us
  • Facebook Classic
bottom of page